چرا کودک من اضافه وزن دارد؟

عوامل متعددی در اضافه وزن کودکان نقش دارند. وراثت تنها بخشی از این عوامل است. الگوهای خانوادگی مانند عادات غذا خوردن و میزان فعالیت می­توانند تأثیر بسیار بیشتری بر روی وزن در مقایسه با وراثت داشته باشند. در ادامه به عوامل مؤثر بر وزن کودکان پرداخته می شود.

چرا کودک من اضافه وزن دارد؟

عوامل متعددی در اضافه وزن کودکان نقش دارند. وراثت تنها بخشی از این عوامل است. الگوهای خانوادگی مانند عادات غذا خوردن و میزان فعالیت می­توانند تأثیر بسیار بیشتری بر روی وزن در مقایسه با وراثت داشته باشند. در ادامه به عوامل مؤثر بر وزن کودکان پرداخته می شود.

الگوهای غذای خانواده

انواع و مقادیر غذاهای موجود در خانه می تواند باعث افزایش وزن ناخواسته در دوران کودکی شود. به عنوان مثال، بچه هایی که نوشیدنی های شیرین شده (شکر افزوده) را مصرف می کنند، به سمت افزایش وزن می روند. خوردن غذا بیش از یک بار در هفته در رستوران یا  فست فود ها باعث افزایش وزن در کودکان می شود. میان وعده ها یکی دیگر از عوامل خطر است. به جای چیپس و آب نبات، میوه ها و سبزیجات و سایر میان وعده های سالم را برای بین وعده های غذایی استفاه کنید.

استفاده ی نادرست از غذا

چیز دیگری که می تواند خطر ابتلا به چاقی کودک را افزایش دهد استفاده از مواد غذایی برای مجازات یا پاداش است. محدود کردن غذا می تواند منجر به بروز بیش خوری و کنترل ضعیف احساس سیری شود . پاداش با مواد غذایی همچنین می تواند خطر ابتلا به کودک برای افزایش وزن را افزایش دهد. اغلب پاداش های غذایی شیرینی ها و سایر محصولات است. این می تواند ترجیح بچه ها برای دسرها و دیگر غذاهای شکر بالا را افزایش دهد.

سطح فعالیت فیزیکی

صرف وقت زیاد در مقابل تلویزیون یا رایانه می تواند منجر به افزایش وزن شود. این فعالیت ها از انرژی زیادی استفاده نمی کنند. تماشای تلویزیون حدود 50 کالری در ساعت می سوزاند.

به کودکتان کمک کنید تا هر روز فعالیت داشته باشد. زمان تلویزیون را به 1 تا2 ساعت در روز محدود کنید. فرزندتان را به انجام فعالیت های دیگرتشویق کنید. بسیاری از بچه ها غذاهای با کالری بالا مانند کراکر، چیپس و کوکی ها را در حال تماشای تلویزیون و یا بازی های کامپیوتریمصرف می کنند. این ممکن است به افزایش وزن بیشترمنجر شود.  یک قانون خانوادگی برای غذا نخوردن در هنگام تماشای تلویزیون، استفاده از رایانهیا بازی های ویدئویی استفاده کنید.

داروها

بعضی از داروها ممکن است باعث افزایش وزن یا اشتها شوند. در مورد عوارض جانبی داروهای با دکتر فرزند خود مشورت کنید. اگر یک داروی باعث افزایش وزن میشود، بپرسید آیا فرزند شما می توانداز داروهای دیگری استفاده کند؟ همچنین، اگر فرزند شما در حال افزایش وزن باشد، برای ارجاع به متخصص تغذیه درخواست کنید. او می تواند راهنمایی هایی را برای کاهش کالری در حالی که هنوز مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را تنظیم می کند، ارائه دهد.

عوامل احساسی

کودکانی که همواره احساس گرسنگی می کنند می تواند به دلایل عاطفی باشد. آنها ممکن است از غذا برای جلوگیری از احساسات شدیدکه کنترلشان سخت است, استفاده کنند.

این کودکان نیاز به یادگیری نحوه برخورد با احساسات در راه سالم و درست دارند.به کودک خودیادآوری کنید که عواطف  و احساسات طبیعی هستند. به اوتوضیح دهید که غذا ممکن است زمان اندکی حال او را بهتر کند در حالی که هنوز مشکل باقی است.

https://www.eatright.org/health/weight-loss/overweight-and-obesity/why-is-my-child-overweight

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

  تصاویر این صفحه
  تنظیمات
  این پرونده را به اشتراک بگذارید :
  Facebook Twitter Google LinkedIn

  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  2 + 4 = ?