ورزش و تناسب
 • تفاوت های فیتنس و بدنسازی

  تفاوت مدل های فیتنس و بدنسازان

  اگر بخواهیم به چشم فردی که ورزشکار نیست بنگریم، هر دوی مدل های فیتنس و بدنسازان تقریبا یکی به نظر می رسند. آنها فیزیک های باور نکردنی را از خود نشان می دهند که دیگران را متعجب کرده و نشان می دهند چگونه یک بدن به طور بالقوه می تواند به توسعه و رشد برسد. اما واقعیت این است که بین این دو تفاوت هایی وجود دارد.

  مسابقات بدنسازي از دهه 1960 تاكنون در حال توسعه بوده و با گذشت زمان این توسعه در حال ادامه است و این رشته به جهان نام هاي بزرگی مانند آرنولد شوارتزنگر و جي كاتلر را معرفي كرده است.

  در مقایسه، مدلینگ فیتنس، رشته ای نسبتا جدید در بدن سازی است. این رشته تمرکز بیشتری روی آمادگی جسمانی دارد تا  سایز کلی و قدرت ورزشکاران.

 • آیا تمرینات شکم می تواند چربی های این ناحیه را بسوزاند؟

  عضلات شکم یا "abs" به عنوان نمادی از سلامت و تناسب اندام تبدیل شده است. به همین دلیل، اینترنت پر از اطلاعات گوناگون در مورد چگونگی دستیابی به عضلات شکمی شش تکه (سیکس پک) است.

  بسیاری از این توصیه ها شامل  استفاده از تمرینات و دستگاه هایی هستند که عضلات شکمی را هدف قرار می دهند. این روش ها ظاهرا عضلات شکمی را برای چربی سوزی شکم تحریک می کنند. با این حال، آنها به اندازه ای که برخی از ما فکر می کنیم، تأثیرگذار نیستند!

  این مقاله همه آن چیزی که شما نیاز دارید در مورد تمرینات شکم و چربی شکمی بدانید را توضیح می دهد.

 • تمرینات پیشنهادی برای لاغری ران ها

  میخواهید چربی های رانتان را بسوزانید؟ این 10 تمرین را انجام دهید

  هنگامی که به رشد عضلات و چربی سوزی فکر می کنید، به خصوص چربی های ران، ترکیب مناسبی از رژیم غذایی و ورزش می تواند تفاوت های آشکاری ایجاد کند.

  با این حال، از آنجا که شما نمی توانید چربی را در یک ناحیه بدن خود از طریق رژیم غذایی یا ورزش کاهش دهید، مهم است که بر روی از دست دادن چربی کل بدن تمرکز کنید. هنگامی که شما شروع به کم کردن وزن می کنید، می توانید روی تمریناتی تمرکز کنید که می توانند عضلات ران و عضلات مرکزی تان را تحت فشار قرار دهند.

 • چگونه برای ورزش انگیزه پیدا کنیم؟

  نقش انگیزش بر تغییر و یا حفظ رفتاری خاص در ورزشکاران همیشه حائز اهمیت بوده است. اما از آنجا که چگونی اثر انگیزش بر رفتار، مکانیزمی پیچیده و کمتر شناخته شده دارد، کمتر به آن پرداخته می شود.

 • آیا ورزش پیلاتس به کاهش وزن کمک می کند؟

  پیلاتس تمرینی کم شدت است که در رشد و ساخت عضلات و بهبود وضعیت آنها تاثیر گذار می باشد. تمرین پیلاتس برای سلامتی شما مفید می باشد و به شما در حفظ وزن سالم کمک می کند.

  با این حال ممکن است پیلاتس مانند دیگر تمرینات کاردیو (قلبی عروقی یا همان هوازی) از قبیل شنا و دو برای کاهش وزن تاثیر گذار نباشد. و دلیل آن این می تواند باشد که شما کالری کمتری در کلاس های معمول پیلاتس نسبت به سایر تمرینات هوازی مصرف می کنید.

 • تمرینات ورزشی در دوران بارداری

  کارشناسان ورزش برای سالها تمرینات با شدت کم تا متوسط را برای زنان باردار پیشنهاد می کنند. شما حتی با اجازه پزشک می توانید فعالیت های شدید مانند جاگینگ (با سرعت متوسط دویدن) را در طول دوران بارداری حفظ کنید. با این حال، احتیاط هایی وجود دارد که زنان باردار باید در نظر داشته باشند تا هم مادر و هم نوزاد سالم باشند.

 • تمرینات مقاومتی کودکان و نوجوانان

  یک سوال که اغلب در رابطه با تمرینات کودکان مطرح می شود این است که آیا تمرینات با وزنه جلوی رشد کودکان را می گیرد؟

  اگر شما پدر و مادر یک کودک زیر 18 سال هستید، ممکن است متعجب شوید از این که می بینید تمرینات قدرتی کودکان در باشگاه ها یا به عنوان بخشی از یک تیم ورزشی انجام می شود و احتمالا با خود می گویید که این کار رشد کودک را ضعیف می کند. در حالی که این نگرانی در مورد رشد کودکان مشروع به نظر می رسد، خبر خوب این است که کودک شما مجبور به ترک تمرینات با وزنه نیست .علم چه می گوید؟

 • آشنایی با رشته ایکس بادی

  ایکس بادی نوعی تمرین است که در آن از روش EMS مخفف کلمه Electric Muscle Stimulation به معنای تحریک الکتریکی عضلات استفاده می شود و در دهه های اخیر با نتایج بسیار خوبی در فیزیوتراپی همراه بوده است. استفاده از این روش به سرعت در حال گسترش بوده و از آن به عنوان یک روش تمرینی کل بدن، که ترکیبی کامل از یک تمرین قدرتی و هوازی بسیار موثر را فراهم می کند، استفاده می شود.

 • آشنایی با رشته TRX

  TRX یک ابزار تمرینی انقلابی است که تأکید خاصی بر عضلات مرکزی بدن داشته و در هر جا و هر زمانی قابل انجام می باشد. این تمرینات شامل همه آن چیزی است که شما به آن نیاز دارید. TRX تمرینی عالی برای کل بدن می باشد و شامل بیش از 300 حرکت از ساده تا دشوار است. با توجه به نزدیک بودن تمرینات معلق (که نمونه آشنای آن TRX می باشد) به فعالیت های روزانه، انجام این تمرینات برای بزرگسالان سالمند اهمیت بیشتری دارد. 

 • تمرینات همزمان (کانکارنت)

  همه ما بهترین فیزیک و اندام ممکن را می خواهیم و حاضریم به سختی تمرین کنیم تا به آن دست یابیم. اما این تنها به سخت تمرین کردن ربط ندارد و مهم است که بدانید در این راه چقدر هوشمندانه عمل کنید.

  آیا می توانید ترتیب تمرینات خود را تغییر دهید و چربی سوزی بیشتری را تجربه کنید؟

  اگرچه هر دوی تمرینات با وزنه و هوازی تعدادی از متغیرهای مختلف سلامت و تناسب را بهبود می بخشند، اما بحث ما در مورد بهترین راه برای استفاده از آنهاست. مفهوم انجام هر دوی تمرینات با وزنه و هوازی در یک جلسه تمرین به عنوان تمرینات همزمان یا تمرینات کانکارنت شناخته می شود.

 • بدنسازی یا کراس فیت؟

  بدنسازی و کراس فیت هر دو از آن دست ورزش هایی می باشند که در آن ورزشکاران چند بار در هفته، تمرینات با وزنه را انجام می دهند. اما شباهت های این دو همین جا پایان می یابد. تفاوت های این دو رشته با یکدیگر در چیست؟ این دو رشته چه نکاتی برای آموختن به یکدیگر دارند؟

 • عضله سازی و مزایای آن برای سلامتی

  گاها به محض اینکه اسمی از تمرینات قدرتی برده می شود بسیاری از افراد تصور می کنند که این تمرینات بسیار سخت و حتی آسیب زننده می باشد. یکی از دغدغه های بزرگ هر فرد از سن میان سالگی به بعد ترس از دست دادن سلامتی و تناسب اندام می باشد. بسیاری از افراد تصور می کنند در سنین بالاتر راهکاری برای جلوگیری از مرگ سلول های عضلانی وجود ندارد، لذا تسلیم زندگی در کم تحرکی و کسالت می شوند. قطعا این طور اندیشیدن حاصل ناآگاهی و اشتباه بزرگی می باشد. آیا راهی وجود دارد که در جنگ با پیری پیروز شویم؟ 

 • ورزش در درمان بیماریهای مزمن
  فعالیت بدنی جزء جدایی ناپذیر یک زندگی سالم است. میزان مناسب ورزش می تواند علاوه بر پیشگیری از بیماری های مزمن باعث بهبود آن ها در مبتلایان شود.
   
 • راههای ساده برای تشویق کودکان به فعالیت فیزیکی