تغذیه کودکان و نوجوانان
 • نیاز های غذایی در دوران بلوغ

  رژیم غذایی در دوران بلوغ از اهمیت خاصی برخوردار است. تغییرات همه جانبه در فرد باعث می شود که نیاز به برخی مواد مغذی افزایش یابد. بنابراین باید سعی شود تمام مواد مغذی لازم برای این جهش رشدی تأمین گردد. در این مطلب به بررسی نیاز های تغذیه ای در این دوران می پردازیم.

 • چاقی کودکان را جدی بگیریم

  چاقی در دوران کودکی شرایط جدی و مهم پزشکی است که هم دوران کودکی و هم بزرگسالی را تحت تأثیر قرار می دهد.

  چاقی کودکی نگران کننده است زیرا وزن اضافی، اغلب کودکان را در مسیر مشکلات سلامتی از جمله دیابت، فشار خون و کلسترول بالا قرار می دهد که قبلا به عنوان مشکلات بزرگسالی در نظر گرفته می شدند.

   

 • میان وعده های سالم برای کودکان

  در حالی که وعده های اصلی بیشترین دریافت های غذایی کودکان را تشکیل می دهند، اکثر کودکان حداقل یک میان وعده در روز می خورند.

  با وجود این که بسیاری از میان وعده های غذایی متداول کودکان دارای ارزش غذایی کمتری نسبت به وعده های غذایی اصلی هستند، میان وعده ها هنوز هم می توانند موجب تقویت یک برنامه ی غذایی سالم برای کودک شما شوند.

   

 • اهمیت تغذیه در دوران بلوغ

  دوران بلوغ یکی از پرچالش ترین دورانها ی زندگی انسان است.در این دوران که بین مرحله ی کودکی و بزرگسالی است فرد دچار تغییرات فیزیولوژیک و روانی بسیاری می شود. تغییرات در عملکرد عاطفی و شناختی موجب می شود نوجوان مستقل تر شود. در این دوران فرد تحت تأثیر همسالان و دوستان خود است، بنابراین دوستان علاوه بر والدین می توانند در سبک زندگی آینده ی فرد تأثیر گذار باشند.

 • چرا کودک من اضافه وزن دارد؟

  عوامل متعددی در اضافه وزن کودکان نقش دارند. وراثت تنها بخشی از این عوامل است. الگوهای خانوادگی مانند عادات غذا خوردن و میزان فعالیت می­توانند تأثیر بسیار بیشتری بر روی وزن در مقایسه با وراثت داشته باشند. در ادامه به عوامل مؤثر بر وزن کودکان پرداخته می شود.