بارداری
 • مدیریت عوارض بارداری

  عوارض بارداری، مشکلات سلامتی هستند که در دوران بارداری رخ می دهند. آنها می توانند سلامت مادر، سلامت کودک یا هر دو را تحت تأثیر قرار دهند . بسیار مهم است که زنان قبل و در دوران بارداری از مراقبت های بهداشتی استفاده کنند تا خطر عوارض بارداری را کاهش دهد.

 • راهکارهایی برای مدیریت دیابت بارداری

  منظور از دیابت بارداری، دیابتی است که در دوران بارداری رخ می دهد. دیابت بارداری (GDM) در 7 درصد از بارداری ها اتفاق می افتد و در اغلب موارد پس از به دنیا آمدن نوزاد برطرف می شود. با این حال اگر در دوران بارداری درمان نشود، ممکن است عوارض و مشکلاتی به دنبال داشته باشد.

 • مواد غذایی ممنوعه در دوران بارداری

  بارداری یکی از دوره های حساس و حیاتی در زندگی زنان می باشد. بنابراین مهم است که خانم های باردار رژیم غذایی سالمی داشته باشند. مادران باردار باید توجه زیادی به تغذیه خود داشته و از مصرف غذاها و نوشیدنی های مضر اجتناب کنند.

  در دوران بارداری برخی غذاها می توانند به مقدار بسیار کم مصرف شوند در حالی که برخی باید به طور کامل حذف گردند. 

 • مواد مغذی موردنیاز در بارداری

  دوران بارداری یکی از دوران های مهم زندگی بوده و سلامت مادر و نوزاد از اهمیت خاصی برخوردار است. چنانچه در ادامه مطلب به آن اشاره خواهد شد کمبود مواد مغذی می تواند اثرا جبران ناپذیری بر مادر و فرزند بگذارد. بنابراین پایش های منظم تغذیه ای طبق پروتکل های معتبر و تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه بسیار ضروری است.

 • تغییرات وزن بدن در دوران بارداری

  زنانی که قصد بارداری دارند بایستی پایش ها و ارزیابی های ریسک بارداری را قبل از این دوران انجام دهند. آنها باید درباره نشانگرهای زیستی (بیومارکرها) ژنتیک فردی که می تواند منجر به مشکلات ناباروری، بارداری، زایمان و یا بیماری های مزمن شود، آگاه شوند.

  بارداری یک وضعیت آنابولیک است که بافت های مادر را با سنتز هورمون ها تحت تأثیر قرار می دهد تا بارداری موفقیت آمیز باشد.