رژیم های تک غذایی، خوب یا بد؟

با شیوع چاقی، افراد بیشتری به دنبال کاهش وزن و حفظ وزن خود هستند. اغلب افراد مایلند راهی را انتخاب کنند که سریع تر به وزن مطلوب خود برسند. ولی آیا همیشه این راه حل ها کارساز است؟

رژیم مونو یا همان رژیم تک غذایی (به عنوان رژیم مونوتروفیک نیز شناخته می شود) یکی از بیشترین تعداد جستجوها در اینترنت است. اگر اسم آن را شنیده باشید, احتمالا ادعاهایی را درباره ی آن خوانده اید که می تواند منجر به کاهش وزن سریع و آسان شود. 

رژیم های تک غذایی، خوب یا بد؟

با شیوع چاقی، افراد بیشتری به دنبال کاهش وزن و حفظ وزن خود هستند. اغلب افراد مایلند راهی را انتخاب کنند که سریع تر به وزن مطلوب خود برسند. ولی آیا همیشه این راه حل ها کارساز است؟

بیشتر افراد از اینکه بعد از کاهش وزن، سریعا به وزن قبل خود باز می گردنند و از این بابت ناراحت هستند. برخی افراد بسیاری از رژیم ها را امتحان کرده و به نتیجه دلخواه خود نرسیده اند. اما ریشه ی تمام این مشکلات چیست؟

پاسخ به این سوال ساده است. ریشه ی این مشکلات نا آگاهی و عدم دانش کافی در انتخاب رژیم غذایی مناسب است. می توانید با مشورت مشاور تغذیه خود با انواع مختلف رژیم ها آشنا شده و بهترین و سالم ترین راهکار را انتخاب کنید.

در این مطلب یکی از سبک های رژیمی را به شما معرفی می کنیم و به این سوال پاسخ می دهیم که آیا این رژیم ها مفید و سالم هستند یا خیر.

رژیم تک غذایی چیست؟

رژیم مونو یا همان رژیم تک غذایی (به عنوان رژیم مونوتروفیک نیز شناخته می شود) یکی از بیشترین تعداد جستجوها در اینترنت است. اگر اسم آن را شنیده باشید, احتمالا ادعاهایی را درباره ی آن خوانده اید که می تواند منجر به کاهش وزن سریع و آسان شود. اما این ادعاها مبتنی بر شواهد علمی نیستند و دلایل محکمی برای اجتناب از این برنامه های غذایی پر ریسک وجود دارد.

متخصصان درباره این رژیم چه می گویند؟

افرادی که از رژیم تک غذایی (مونو) پیروی می کنند، فقط یک گروه غذایی یا یک نوع ماده غذایی (مانند موز یا سیب زمینی) می خورند تا کاهش وزن داشته باشند. هیچ شواهد علمی از این نوع رژیم حمایت نمی کند.

متخصصان تغذیه هشدار می دهند که این نوع رژیم می تواند منجر به کمبود مواد مغذی شود و هر پوند(450 گرم) کاهش وزن شامل از دست رفتن عضلات نیز می شود.

تاریخچه رژیم های تک غذایی

در سال 2016 فردی به نام پن جیلت کتابی به نام presto منتشر کرد. در این کتاب شرح داده بود که چگونه بیش از 100 پوند کاهش وزن داشته است. او گزارش داد که با پیروی از رژیم غذایی مونو به مدت دو هفته، کاهش وزن خود را آغاز کرده است.

ایده ی مدنظر او این بود که رژیم غذایی معمول (رژیمی که به طور منظم استفاده می کرد) خود را قطع کند و سپس با یک رژیم غذایی سالم شروع کند. او به مدت 14 روز چیزی به جز سیب زمینی نمی خورد ( تقریبا 5 عدد در روز). سپس او شروع به خوردن میوه ها، سبزیجات و سایر غلات کامل کرد.

رژیم تک غذایی چگونه کار می کند؟

هنگامی که از رژیم غذایی مونو (تک غذایی) پیروی می کنید، شما تنها یک نوع غذا را برای چندین روز یا حتی چند هفته می خورید. انواع مختلفی از رژیم مونو وجود دارد. برای مثال رژیم موز، رژیم تخم مرغ، رژیم سیب زمینی و حتی رژیم شکلات. هیچ قانون خاصی برای چگونگی پیروی از این رژیم ها وجود ندارد و تفسیر آن باز است.

مزایای رژیم های تک غذایی

آسانی(سادگی):

بسیاری از برنامه های کاهش وزن سنتی نیاز به شمارش کالری، تعادل درشت مغذی ها و پیروی از برنامه غذایی و یا کنترل سایز غذاها دارند.

با رژیم تک غذایی، خرید کردن و برنامه وعده غذایی ساده است. زیرا شما تنها یک ماده غذایی یا مقدار بسیار محدودی از غذاها را می خورید.

کاهش وزن:

می توانید تصور کنید هنگامی که تنها یک ماده غذایی می خورید، دریافت کالری شما کاهش می یابد. حتی اگر ماده غذایی پر کالری مانند شکلات بخورید، احتمال دارد مقدار کمتری از آن بخورید و در طی روز کالری کمتری (انرژی) دریافت کنید.

در این رژیم ممکن است کاهش سریع آب و در نتیجه کاهش نفخ را تجربه کنید. و همچنین کاهش توده عضلانی باعث می شود تا حس لاغرتر بودن داشته باشید. اما نتیجه این کاهش وزن احتمالا کوتاه مدت است.

طرفداران این رژیم ها می گویند که این برنامه به کنترل کردن ولع کمک می کند. هر کسی که سعی می کند تا از خوردن برخی غذاهای خاص خودداری کند، می داند شما معمولابه غذاهایی تمایل دارید که نمی توانید بخورید.

معایب رژیم های تک غذایی

به طور خطرناک محدود کننده است:

هنگامی که انواع مختلف غذاهایی که برای بدن تان مواد مغذی مهم تأمین می کنند را نمی خورید، پیامدهای سلامتی قابل ملاحظه ای ایجاد می شود.

متخصصان تغذیه و رژیم درمانی در آمریکا هشدار داده اند، کسانی که از رژیم های تک غذایی پیروی می کنند احتمالا خستگی، کاهش متابولیسم و از دست دادن عضلات را تجربه می کنند.

عادت های غذایی سالم را بهبود نمی دهد:

برای کاهش وزن و حفظ آن نیاز دارید بدانید که چه غذاهایی برای شما بهتر است و چگونه باید حجم غذای خود را کنترل کنید. شما نیاز دارید تا ورزش کنید، خواب کافی داشته باشید و استرس تان را مدیریت کنید و از طرف متخصصان حمایت شوید.

این رژیم قابل ادامه دادن نیست:

کنترل گرسنگی آسان نیست. در حقیقت این رژیم می تواند زندگی شما را سخت تر کند. هم مطالعات حیوانی و هم انسانی، هر دو نشان داده اند محدودیت شدید دریافت کالری، استرس را افزایش می دهد. در یک مطالعه دریافتند، زنان جوان ممکن است عدم رضایت از بدنشان که ناشی از رژیم شدید است را تجربه کنند.

وقتی شما انرژی کم، استرس و عدم رضایت از بدنتان را در کنار هم دارید، به نظر نمی رسد رژیم مونو برای مدت طولانی آسان و راحت باشد.

هیچ نسخه سالمی از این نوع رژیم ها که در سایت ها و ویدئوها می بینید، وجود ندارد. بدن شما به انواع مختلفی از مواد غذایی برای عملکردش نیاز دارد.

توصیه های USDA:

دستورالعمل USDA پیشنهاد می کند ترکیب متعادلی از میوه های مختلف، سبزیجات، غلات، پروتئین ها و محصولات لبنی روزانه مصرف شود. واضح است که رژیم مونو در مقایسه با این دستورالعمل, استاندارد پایینی کسب می کند.

USDA همچنین توصیه می کند روزانه 2000 کالری برای نگه داشتن وزن و 1600 کالری برای کاهش وزن دریافت شود که البته این مقدار ها بر اساس سن، جنس و میزان فعالیت بدنی متفاوت است. تقریبا غیر ممکن است که بتوان میزان مناسبی از انرژی را تنها از یک ماده غذایی دریافت کرد. میزانی که جیلت در رژیم سیب زمینی خود مصرف می کرد حدود 750 کیلو کالری بود بسیار کمتر از مقدار توصیه شده توسط USDA است!

 

منبع:

https://www.verywellfit.com/the-mono-diet-ways-to-make-it-healthy-4151587

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

  تصاویر این صفحه
  تنظیمات

  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  6 + 1 = ?