آشنایی با رشته ایکس بادی

ایکس بادی نوعی تمرین است که در آن از روش EMS مخفف کلمه Electric Muscle Stimulation به معنای تحریک الکتریکی عضلات استفاده می شود و در دهه های اخیر با نتایج بسیار خوبی در فیزیوتراپی همراه بوده است. استفاده از این روش به سرعت در حال گسترش بوده و از آن به عنوان یک روش تمرینی کل بدن، که ترکیبی کامل از یک تمرین قدرتی و هوازی بسیار موثر را فراهم می کند، استفاده می شود.

آشنایی با رشته ایکس بادی

ایکس بادی نوعی تمرین است که در آن از روش EMS مخفف کلمه Electric Muscle Stimulation به معنای تحریک الکتریکی عضلات استفاده می شود و در دهه های اخیر با نتایج بسیار خوبی در فیزیوتراپی همراه بوده است. استفاده از این روش به سرعت در حال گسترش بوده و از آن به عنوان یک روش تمرینی کل بدن، که ترکیبی کامل از یک تمرین قدرتی و هوازی بسیار موثر را فراهم می کند، استفاده می شود.

تمرین EMS (تحریک الکتریکی عضلات) چیست؟

 در این تمرین، دستگاه پالس های الکتریکی ای را ایجاد کرده که به واسطه آن انقباضات عضله را تحریک می کند. EMS این انقباضات را نسبت به انقباضاتی که بدن ما به طور ارادی می تواند انجام دهد، افزایش داده و تمریناتش را به گونه ای تقویت می کند که بدن شما بدون آن و به تنهایی قادر به انجام آن نیست.

آیا EMS ایمن است؟
بله، ایمن است. از لحاظ علمی و توسط موسسات ورزشی معتبر ثابت شده است که تمرینات  EMS ایمن و موثر است.  تمرینات EMS باعث ایجاد درد نمی شوند. گرچه احساس جریان الکتریکی باعث تحریک عضلات شما به طرزی غیر معمول است، اما اکثر مردم به سرعت به آن عادت می کنند.

آیا تحریک کننده های عضلانی برای کاهش وزن کار می کنند؟
این تحریک کننده های عضلانی نه تنها برای شکل دهی، ثابت کردن و تقویت عضلات شکمی بلکه برای کاهش وزن، کاهش حجم و ساختن شکمی تخت و سفت نیز استفاده می شوند.

EMS چه کاری برای عضلات انجام می دهد؟

این واحدها طراحی شده اند که عضلات را با استفاده از تحریک خود عضلات، تسکین دهند. آنها می توانند اسپاسم عضلانی و ادم (ورم بدن) را که منجر به درد، ناراحتی و از دست دادن عملکرد عضلات می شوند، کاهش دهند.

TENS چیست؟

TENS یک دستگاه است که طیف وسیعی از پالس ها را به عضلات و بافت هدایت می کند که منجر به اشتباه یا نادیده گرفتن سیگنال های درد می شود. همچنین برای آزاد کردن اندورفین طراحی شده است و به طور خاص برای کاهش درد استفاده می شود. از آنجایی که انقباض عضلانی کامل ایجاد نمی شود، TENS نمی تواند برای عضله سازی استفاده شود. با این حال، در درمان درد مفید است و برای از بین بردن گرفتگی های عضلانی کمک می کند. این می تواند در ادامه منجر به عملکرد بهتر در باشگاه و رشد سریع تری در عضلات و انجام تمرینات با درد کمتری شود.

 

آیا تحریک الکتریکی عضلات (EMS) می تواند منجر به عضله سازی شود؟

پاسخ مثبت است! شما می توانید در برخی موارد از EMS برای ساخت سریعتر عضله استفاده کنید. با این حال، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) تنها به عنوان یک تسکین درد و برای اثرات درمانی استفاده می شود. بنابراین، در حالی که EMS می تواند عضلات را رشد دهد، TENS تنها پس از یک جلسه تمرین، می تواند درد را کاهش دهد.

EMS پالس تحریک کننده را به عضلات می رساند و این باعث انقباض عضلانی می شود؛ همان انقباضی که شما هنگام برداشتن وزنه در عضلات خود ایجاد می کنید. EMS با ایجاد این انقباض باعث رشد عضلات می شود. هنگامی که عضله منقبض می شود، باعث می شود که اسید لاکتیک به بافت عضله وارد شدهو به این صورت فرآیند عضله سازی را آغاز کند که همین روند پس از وزنه زدن نیز اتفاق می افتد.

بسیاری از ورزشکاران به دنبال مزیت های EMS برای ساخت سریع عضلات هستند. از آنجایی که EMS می تواند یک عضله را طولانی تر از آنچه ورزشکار می تواند انجام دهد مورد انقباض قرار دهد، می تواند سایز عضله و جلسات تمرینی را افزایش دهد. ورزشکاران می توانند زمانی که خسته شده اند و نمی توانند انقباضات عضلانی را تا حد زیادی حفظ کنند از تمرین EMS استفاده کنند که این مزیتی نسبت به تمرینات با وزنه می باشد.

ورزشکاران و دیگران می توانند از تحریک الکتریکی عضله EMS برای جلوگیری از آتروفی عضلانی در طی دوران نقاهت بعد از جراحی و یا زمانی که اندام بی حرکت می شود، استفاده کنند. از آنجایی که EMS عضله را بدون حرکت اندام به کار می گیرد، فشار روی مفاصل به حداقل می رسد. در EMS عضله ضمن بی حرکتی هنوز "کار می کند" و بنابراین تقویت خواهد شد. در هر حال، EMS می تواند برای تقویت عضلات بدون حرکت اندام و در آسیب دیدگی های شدید، و برای حفظ آمادگی عضلات در طول دوره های عدم تحرک استفاده شود. بنابراین ورزشکار می تواند تمرین را ترک نکند، و مجبور به بازسازی عضله از دست رفته بعد از آتروفي نشود.

عوارض جانبی تحریک الکتریکی عضله (EMS) چیست؟

برای تحریک الکتریکی عضله، اثرات موضعی مانند سوختگی، جوش زدن، افزایش درد و اثرات کلی مانند حالت تهوع و خستگی گزارش شده است.

آیا EMS روی عضلات شکمی تاثیر می گذارد؟ (از طریق کمربندهای الکترونیکی)

شکل دهی به شکم با استفاده از یک تمرین شبیه سازی شده کامل برای عضلات شکمی با استفاده از تکنولوژی EMS (تحریک عضلانی الکتریکی) انجام می شود که از نظر علمی اثبات شده است که باعث تقویت و شکل دهی عضلات شکمی است و تنها در مورد دستیابی شکم شش تکه نیست. کمربندهای شکمی، حدود 140 پوند در انگلستان و 180 دلار در ایالات متحده هزینه برمی دارند. این کمربندها برای زیباتر کردن انحنای طبیعی کمر، فشرده سازی بهتر شکم و در نتیجه قوی تر شدن عضلات شکم مناسب هستند. این ابزار ظاهرا قادر به هدف قرار دادن کل عضلات مرکزی بوده تا سریع تر و بیشتر به تقویت و فرم دهی عضلات شکم نزدیک شود.

این نتایج باعث شده است که بسیاری از ورزشکاران از آن استفاده کرده و به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین روش های استفاده از تکنولوژی در تناسب اندام بشود. سازندگان این کمربندها می گویند هدف این ابزار، عضلات عمقی شکم بوده که با استفاده از جلسات از پیش برنامه ریزی شده و از طریق پدهای ژلی جریان الکتریکی هدایت می شود تا هر بخش از عضلات اصلی شکمی را هدف قرار دهد. این کمربند روی عضلات رکتوس ابدینیس (شش تکه) خارجی مورب، داخلی مورب و متقاطع شکمی متمرکز شده و عضلات مرکزی را مستحکم کرده و به عنوان یک نتیجه، کاهش سایز کمر را در پی خواهد داشت. برای رسیدن به بهترین نتایج توصیه می شود که از این دستگاه هر بار برای 30 دقیقه، پنج بار در هفته استفاده شود.

ادعا شده است که کلید دستیابی به عضلات شکمی قوی تر، به کارگیری عمیق ترین عضلات شکمی است که به طور باور نکردنی ای سخت فعال می شوند. علاوه بر این، هنگامی که در حین انجام تمرین روی عضلات مرکزی مثل تمرینات کرانچ ها و پلانک ها هستید، این عضلات به درستی فعال نمی شوند و ممکن است به گردن و کمر آسیب برساند.

تکنولوژی کمربندهای شکمی الکترونیکی بر اساس یک نسخه کوچکتر از EMS است، در اصل عملکرد یکسانی دارند ضمن اینکه شما می توانید در حالی که لباس پوشیده اید از کمربندها استفاده کنید. این بدان معنی است که این دستگاه فوق العاده قابل حمل است، بنابراین شما می توانید آن را در هر کجا با خود ببرید و در صورت نیاز، از آن استفاده کنید.

 

تمرین کل بدن EMS چه مزایایی دارد؟

در این روش در حالی که عضلات مورد هدف درگیر هستند، مجموعی از عضلات دیگر بدن نیز شدیدا تحریک می شوند. افزایش جریان خون تاثیر مثبتی بر روی پوست دارد و سلولیت می تواند به طور موثر کاهش یابد. (البته همانطور که در بالاتر ذکر شد این می تواند فقط در حد ادعا باقی بماند). شما پس از تمرین، احساس آرامش و جوانی می کنید. EMS همچنین عملکرد فیزیکی را بهبود می بخشد: شما احساس انعطاف پذیری بیشتری دارید، گردش خونتان بهتر است و شما کمتر خسته می شوید. در مقایسه با تمرین معمولی، EMS مزایای یک جلسه تمرین شدید را در زمان بسیار کمتر ارائه می دهد.

آیا می توانم با تمرین EMS وزن کم کنم؟

بله، می توانید از EMS برای کاهش وزن استفاده کنید. در مرحله اول تمرین، ممکن است شما چند سانتی متر کاهش سایز داشته باشید. در مرحله دوم، رسوبات چربی مورد حمله قرار می گیرند. شما همچنین به دلیل افزایش فعالیت عضلانی، در زندگی روزمره کالری بیشتری مصرف می کنید، که به این معنی است که مصرف انرژی و سوخت و ساز بدنتان افزایش می یابد. موفقیت شما در تمرین، تکرار و تقویت خواهد شد و به این ترتیب حجم و وزن کاهش می یابد. این گونه است که شما احساس خوبی خواهید داشت و می خواهید بیشتر ورزش کنید! تمرین EMS مکملی ایده آل برای تغییر رژیم غذایی است تا به طور موثر در کاهش وزن کمک کند.

با اجرای تمرین EMS چگونه احساسی خواهید داشت؟

وقتی برای اولین بار این تمرین را انجام می دهید تجربه ای لذت بخش خواهید داشت. افراد به سرعت به آن عادت می کنند زیرا می توانند اثرات شدید و خستگی عضلانی را از حرکاتی ساده توام با تحریک عضلانی احساس کنند! بازوهایتان را سفت و دست هایتان را مشت کنید. شما در این تمرین انقباض را در عضلات خود حس می کنید، البته شدیدتر از یک انقباض معمولی، زمانی که شما انقباض ارادی عضلات MVC)) را نیز تجربه می کنید. همان انقباضی را که شما در تمرین معمولی حس می کنید اینجا نیز خواهید داشت. در واقع عصب تحریک می شود و سیگنالی برای ایجاد انقباض به عضله می فرستد. این برای شما حس عجیبی به دنبال خواهد داشت چون شما هیچ کاری انجام نمی دهید اما عضلاتتان در حال انقباض هستند. لازم به یادآوریست که این انقباضات می توانند حتی از انقباض های معمولی شدیدتر باشند. همین الان انقباضی در عضله خود به طور ارادی (MVC) ایجاد کنید و آن را به خاطر بسپارید و بدانید که انقباضاتی که در تمرین EMS تجربه می کنید م یتوانند به مراتب شدیدتر باشند ضمن اینکه نیاز نیست اشخاص انقباص ارادی آنچنانی ای ایجاد کنند. لبته انقباضات در EMS نسبت به زمانی که ورزشکار وزنه های بسیار سنگین را جابجا می کند شدیدتر نیست اما باید این را به یاد آورد که در مقایسه، EMS برای مفاصل بسیار ایمن تر است.

چه مدت باید از EMS استفاده کنید؟

یک جلسه از این نوع تمرین به طور میانگین باید بین 10 تا 40 دقیقه طول بکشد. توصیه می کنیم از محرک عضلانی خود حداقل 20 دقیقه برای رسیدن به نتایج استفاده کنید، اما برای جلوگیری از خستگی عضلانی، بیشتر از 60 دقیقه روی یک قسمت از عضلات نباید کار کنید. توصیه می کنیم با استفاده از دستگاه خود 1 تا 3 بار در روز برای بهترین نتایج استفاده کنید. البته بسیاری از منابع تنها انجام 2 جلسه تمرین 20 دقیقه ای در هفته را موثر می دانند.

منابع

https://www.livestrong.com/article/311334-electrostimulation-for-weight-loss

https://www.tensunits.com/blog/2018/10/28/tens-ems-for-muscle-training-building-growth-know-the-facts/

/https://www.forbes.com/sites/leebelltech/2018/06/29/do-abs-toning-belts-really-work-i-put-slendertones-latest-abs8-device-to-the-test/#8425d257ebac

https://fittecboulderco.com/what-does-electrical-muscle-stimulation-feel-like.html

مطالب مرتبط

  [تعداد رای های دریافتی :1 [امتیاز مطلب :9 از 10]
  شما نیز به این مطلب امتیاز دهید :

  تصاویر این صفحه
  تنظیمات
  این پرونده را به اشتراک بگذارید :
  Facebook Twitter Google LinkedIn

  یادداشت کاربران
  درج یک یادداشت :
  نام کاربری :
  پست الکترونیکی :
  وب :
  یادداشت :
  کد امنیتی :
  6 + 8 = ?